Esperantský klub v Praze byl založen před 110 lety.

Esperantský klub v Praze byl založen před 110 lety.

 • dům, kde byl klub založendům, kde byl klub založen
 • První prezident Eduard Weinfurter

  První prezident Eduard Weinfurter

  Poštovní známka ke 13.Světovému kongresu esperanta

  Poštovní známka ke 13.Světovému kongresu esperanta

  9.listopadu 1902 byl v sále restaurace „U Šrajgrů“ ve Vodičkově ulici v Praze byl založen druhý Esperantský u nás, potom, když byl v Brně (1901) založen první. Pro znalce Prahy – první sídlo klubu bylo ve známé intelektuální kavárně „UNION“ na rohu mezi ulicemi Na Perštýně a Národní.
  Prvním prezidentem klubu byl význačný knihkupec a vydavatel Eduard Weinfurter a prvním členem výboru byl také známý básník anarchista Stanislav Kostka Neumann

  Dalšími prezidenty byli např. fyzik a astronom Václav Rosický, ředitel Národního muzea v Praze, geolog a paleontolog Vlastislav Zázvorka a další. Ke členům patřili například filozof a historik esperantského hnutí, Stanislav Kamarýt, básníci Jiří Karen a Čestmír Vidman, kytarový virtuóz, profesor Štěpán Urban a jeho první žena Eli Urbanová, herci Eva Seemannová a Oto Sklenčka. Mezi současnými jsou např. kreslíř a karikaturista Pavel Rak, kreslíř a medailista Jiří Harcuba (autor současné pětikorunové mince) a další. V současné době je předsedou Jiří Patera.

  Členové klubu se aktivně účastňovali v organizaci důležitých mezinárodních událostí v Praze, mimo jiného na uspořádání 13. Světového kongresu v roce 1921 a 81. Světového kongresu 1996. Během posledních dvaceti let se v Praze konaly konference a kongresy OSIEK, IKUE, LIBE (nevidomí), KAEST (aplikace esperanta ve vědě a technice).

  Pražský klub vydává čtvrtletník BULTENO, který obsahuje kvalitní příspěvky zejména beletristické. Současnými členy jsou význačné osoby esperantského hnutí, uplatňující se především v literární sféře. Jiří Patera překladatel prózy a redaktor BULTENO), Margit Turková, všestranná organizátorka známá svými přednáškami a přednesem básní, Jaroslav Krolupper, básník a překladatel českých básní do esperanta, mezinárodně oceňovaný.

  Pravidelné schůze klubu se konají každý čtvrtek od 14 do 16 hodin v Praze 1 v ulici Ve Smečkách č.p. 25, v blízkosti Václavského náměstí.

  Současná situace není snadná, jako podobně v mnoha jiných zemích a místech, klubový život poněkud vázne. Přesto členové nerezignují a snaží se přizpůsobit své aktivity novým společenským podmínkám. Zahraniční hosté jsou vždy srdečně vítaní!

  Kontaktní adresa jiri.patera@atlas.cz

  margit.turkova@quick.cz

  Příspěvek byl publikován v rubrice Články / Artikoloj. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

  Komentáře nejsou povoleny.