Seminář ve Skokovech se již konal již po třicáté šesté

Seminář ve Skokovech se již konal již po třicáté šesté od 8.-do14.10.2012.

Slunná odpoledne si mohli účastníci užívat stejně jako cvičení jazyka, vyprávění dopoledne a večer. Účastnilo se celkem 19 lidí včetně osmdesátiletého Francouze Claude Martinse, ale jen někteří zůstali na celý pobyt, vždyť letos bylo více esperantských akcí než jindy. Nejdůležitější byla práce skupinky, která pracovala na kuchařském slovníku – Margit Turková, Marie Ribasová a Jan Werner. Ostatní se věnovali gramatice a vyprávění v dobrém rozmaru dopoledne často u počítače Míši Filipa pod střídavým vedení Líby Filipové a Jindry Drahotové. Každý večer byly přednášky, diskuze, někdy i vzrušené. Před večeří si mohl každý vytvořit neuvěřitelné suvenýry pod odborným vedení Evy Pánkové. Před snídaní jsme cvičili v jídelně podle návodu jogínky Blanky Hužerové.
V pondělí přednášel J.Werner o frazeologických problémech a seznámil nás o záměru vydání Frazeologického slovníku Josefa Cinka. Následovala diskuze.
V úterý přednášela Margit Turková o Karlu Havlíčkovi Borovském, jehož vyhnanství v Brixenu koresponduje s „Trilanda konferenco“ (Konference tří zemí – Česko, Rakousko a Slovensko), která se konala koncem září v Břeclavi a viděli jsme snímky z konference.
Ve středu měla přednášku Marie Žížalová o Konopišti, kde byla šest let průvodkyní. Také jsme si povídali o 6.kongresu AEH a prohlédli si fotografie. Ještě jsme se vrátili k K.H.Borovskému, a dověděli se o dalších projektech a sice o Janu Nerudovi a Karlu Hašlerovi.
Ve čtvrtek vyprávěla J.Drahotová o sedmitýdenní cestě Bruna Henryho v Turecku a v Íránu s jeho snímky. Dál pak vyprávěla o životě Andreo Cseha a ještě jsme shlédli zajímavé soukromé DVD „Hnojný dům“ z blízkých Jizerských hor.
V pátek představila J.Drahotová svůj zamýšlený překlad dětské knihy Januse Korczaka „Reĝo Maĉjo la Unua“ (Král Mates První) do češtiny. Až skoro do půlnoci jsme zpívali, ale hlavně poslouchali příjemný hlas Františka Filipa, který má nepřebernou studnici moravských lidových písní.
V sobotu se na nás již projevovala únava, podívali jsme se na film „Stvoření světa“ od Jeana Effela a pak jsme si povídali v přátelském kroužku.
V neděli hned ráno přiběhla E.Pánková s potěšující zprávou, kterou vyslechla v ranním vysílání rozhlasu: blahopřáli Čestmíru Vidmanovi, měli jsme radost. S přáním, abychom se zase sešli na jaře, jsme se rozešli.
Již nyní se můžete přihlásit na jarní seminář v dubnu od 15. do 21. 2013.
Jindřiška Drahotová

O seminářích ve Skokovech můžete také číst na www.evinatelier.cz pod položkou „jak chutná“.

Příspěvek byl publikován v rubrice Skokovy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.