Esperantista

Esperantista
neděle červen 2012, 13,51, Béla Kovacs, Maďarsko

Včera jsem potkal esperantistu. Na první pohled vypadal jako každý jiný člověk. Měl ruce, nohy i hlavu úplně normální. Nic na něm nebylo divné, co by svědčilo o je esperantství. Mnoho lidí mi určitě nebude věřit. Má se za to, že esperantista je něco divného, něco jako ufon, nebo něco podobného. Ale tenhle esperantista žije na této staré planetě a každodenně chodí do práce, obědvá v blízké restauraci a jsem si jistý, že ráno čte noviny a večer si dá džbánek piva s přáteli.
Ale je něco, co říká: je esperantista. To něco je v jeho srdci a nutí ho šířit myšlenku. Když uvidí esperantský praporek, hned vyskočí a začne mluvit o vnitřní myšlence.
Je to dobré?
Možná. Esperantista je mírný člověk. Chce svět bez válek, bratrství všech lidí, ať jsou černí žlutí nebo bílí. (Nezapomeňte, esperantisté jsou zelení.)
Náš esperantista je srdečný člověk a je mu jedno, když se mu posmívají. Občas jsem slyšel posměšnou poznámku a pak cynická slova: to je esperantista a ostatní se hned začali chechtat a říkat: z které planety se sem dostal?
Je esperantista skutečně směšný, zvláštní lidský druh? Proč si to lidé myslí?
Podle mne není esperantista minulost, naopak, je to budoucnost a ukazuje nám cestu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články / Artikoloj. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.