Mezinárodní jazyk esperanto má tradici i v našem regionu

Mezinárodní jazyk esperanto má tradici i v našem regionu

V říjnu byla ve Skokovech odhalena pamětní deska esperantistovi Josefu Hradilovi

Petr Novák

Esperantský kroužek Dr. Hradila v současnosti působí v Mladé Boleslavi. Do roku 2009 působil i v Mnichově Hradišti.

Esperantské skupiny v našem okrese vznikaly v třicátých letech, kdy se do Mladé Boleslavi a okolních měst – Bakova nad Jizerou, Mnichova Hradiště, Benátek nad Jizerou, Dobrovice – rozšířilo hnutí organizované učiteli z dílny geniálního pedagoga a autora tzv. přímé metody Andreo Cseha. První esperantský klub však vznikl v Čechách v Brně již v roce 1900 a spolu s dalšími, které rychle vznikaly ve velkých městech po celé Evropě, vytvořily pevnou síť, která přes nepřízeň různých politických režimů funguje dosud.

Zastánci  esperanta zdůrazňují jeho význam v současném světě, kdy je čím dál více potřeba efektivní komunikace. Poukazují na jeho důležitost i v Evropské unii. V okolních státech je možno v mezinárodním jazyku studovat na středních a vysokých školách, v některých dokonce na základních jako volitelný jazyk. V Evropském parlamentu v roce 2004 došlo k jednání o využití umělého společného jazyka esperanto jako demokratického dorozumívacího prostředku pro Evropskou unii, ale těsnou většinou tří hlasů bylo jednání pozastaveno. I nyní se mezi novými europoslanci nacházejí osobnosti, u kterých je esperanto jejich prioritami.

Klub nabízí veřejnosti výuku jazyka esperanto, která postupuje značně rychleji než u kteréhokoliv jiného cizího jazyka. Jazyk vám umožní bezbariérové kontakty do zahraničí v celém světě. Dalšími aktivitami klubu jsou překlady z původní esperantské literatury, z esperantských novin a z internetu, a dále zprostředkování kontaktů do Evropy i světa. S esperantem je možno individuálně, levně a bezpečně cestovat s využitím sítě jednotlivců nebo skupinek esperantistů po Evropě, ale i jinde po světě. I jen pouhá zájmová korespondence se zahraničními esperantisty přináší mnoho poučení i zábavy. Dvakrát ročně klub pořádá týdenní semináře jazyka, společně se Svazem zdravotně postižených esperantistů a jeho mezinárodním klubem, ve Skokovech u Mnichova Hradiště, kde má veřejnost možnost přesvědčit se, jak mezinárodní jazyk funguje.

Kontakty na Esperantský kroužek Dr. Hradila působící v Mladé Boleslavi:

Tel.: 720 652 320

E-mail: drahotova@esperanto.cz

www.mlboleslav.cz/esperanto,

www.esperanto.wz.cz

NAPSALI JSTE NÁM:

Dne 12. října 2011 byla slavnostně odhalena pamětní deska – na Penzionu ESPERO ve Skokovech – vzácnému a obětavému člověku, vynikajícímu esperantistovi doktoru Josefu Hradilovi. MUDr. Josef Hradil (narozen 22. 11. 1924 a zemřel 26. 10. 2008) žil, léčil a učil mezinárodní jazyk ESPERANTO v Mnichově Hradišti, kde založil Klub esperantistů. Vydával časopis VERDA FAMILIO – Zelená rodina – v esperantsko-české verzi. Sestavil a napsal také česko-esperantský slovník lékařský. O zhotovení pamětní desky se zasloužila paní Jindřiška Drahotová z Mladé Boleslavi, sochař Zdeněk Myslivec ze Semil a ostatní esperantisté.

Slávka Hamajdová, Zruč nad Sázavou

Josef Hradil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Historie / Historio. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.