Esperantský kroužek Dr.Hradila v Mladé Boleslavi

ESPERANTSKÝ KROUŽEK Dr.Hradila v Mladé Boleslavi

pracuje v Mladé Boleslavi od roku 2000 (do roku 2009 pracoval i v Mnichově Hradišti).
Esperantské skupiny v našem okrese vznikaly v třicátých letech, kdy se do Mladé Boleslavi a okolních měst – Bakova, Mn.Hradiště, Benátek, Dobrovic… rozšířilo hnutí organizované učiteli z dílny geniálního pedagoga a autora tzv. přímé metody Andreo Cseha. První esperantský klub však vznikl v Čechách v Brně již v roce 1900 a spolu s dalšími, které rychle vznikaly ve velkých městech po celé Evropě, vytvořily pevnou síť, která přes nepřízeň různých politických režimů funguje dosud.

Se změnami v našem životě, tím, že se svět zmenšuje a potřebuje efektivní komunikaci, získává myšlenka mezinárodního jazyka na důležitosti zejména nyní v Evropské unii. V okolních státech je možno v mezinárodním jazyku studovat na středních a vysokých školách, v některých dokonce na základních jako volitelný jazyk. V evropském parlamentu v roce 2004 došlo k jednání o využití umělého společného jazyka esperanto jako demokratického dorozumívacího prostředku pro Evropskou unii, ale těsnou většinou tří hlasů bylo jednání pozastaveno. I nyní se mezi novými europoslanci nacházejí osobnosti, u kterých je esperanto jejich prioritami.

Náš klub nabízí veřejnosti výuku jazyka za příznivou cenu a v době podle dohody. Výuka postupuje značně rychleji než u kteréhokoliv jiného cizího jazyka. Jazyk vám umožní bezbariérové kontakty do zahraničí v celém světě.
Náš klub nabízí překlady z původní esperantské literatury, z esperantských novin, z internetu. Zprostředkuje kontakty do Evropy i světa. S esperantem je možno individuálně, levně a bezpečně cestovat s využitím sítě jednotlivců nebo skupinek esperantistů po Evropě, ale i jinde po světě. I jen pouhá zájmová korespondence se zahraničními esperantisty přináší mnoho poučení, zábavy a obohatí vás o pohled zvenčí na nás samotné. Dvakrát ročně pořádáme týdenní semináře jazyka, společně se Svazem zdravotně postižených esperantistů a jeho mezinárodním klubem, ve Skokovech u Mnichova Hradiště, kde má veřejnost možnost se přesvědčit jak mezinárodní jazyk funguje. U nás je možno zakoupit knihu „Člověk proti babylonu“ – o iniciatorovi mezinárodního jazyka – Ludvíka Zamenhofa a o vývoji esperantského hnutí a 6 různých čítanek s krátkými články v esperantu.

Zveme mezi sebe lidi všech věkových kategorií.

Najdete nás na telefonním čísle 720 652 320
na internetových stránkách www.mlboleslav.cz/esperanto
  www.esperanto.wz.cz
nebo na mailu drahotova@esperanto.cz
  vanek@esperanto.cz
  brpav@seznam.cz
Příspěvek byl publikován v rubrice Historie / Historio. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.