2011 – ROK DOBROVOLNICTVÍ

2011 – ROK DOBROVOLNICTVÍ

V rámci mezinárodní organizace konal se v Praze, v Muzeu české hudby, Karmelitská ul., TÝDEN DOBROVOLNICTVÍ – 31.10. – 7.11. 2011.

Svou účast na něm přihlásili i naši esperantští dobrovolníci – takže jsme byli uvedeni v oficiálním programu dne 2.11. jako „Workshop esperanta“.  Solidárně s mládežníky jsme se zúčastnily i „workshopu“ – nikoliv však v oboru propagace esperanta, ale oboru v sociálně-zdravotnickém dobrovolnictví. Koordinátorkám z Ministerstva vzdělávání, mládeže a sportu a Ministerstva zdravotnictví, které vedly již 5. „kulatý stůl“ na toto téma (v rámci republiky), jsme představily Pavlu ZEMANOVOU, která pracuje (ač sama zdravotně velmi postižená) v dobrovolnické organizaci ANITERA. Tato organizace ji pověřuje pomocí v různých sociálně zdravotnických organizacích – jako např. LDN Karla Boromejského, Praha-Řepy, nebo Domov pro zrakově postižené , Praha – Smíchov, apod..

Jak Pavla pomáhá?

Přichází se svým  morčátkem Knoflíčkem, které si pacienti mohou hladit a všelijak se s ním mazlit, jako to dělá Pavla – a jak to všem velmi pomáhá. Toto „léčení“ se jmenuje cavioterapie a podobně jako canisterapie  je oficiálně uznávanou podpůrnou metodou léčení. Pavla si osvojila obě metody, protože vlastní i dva psí mazlíčky. Protože se  „stánky“ – esperanta a ANITERY nacházely vedle sebe, mohla Pavla předvést zacházení s morčátkem na místě samém – což se líbilo zejména dětem.

Pavla si založila své internetové stránky (chsnauteku@seznam.cz). Tam komunikuje s mezinárodní organizací chovu morčat (která v české republice vloni oslavila své 10.výročí) – a to nejen v českém a anglickém jazyce – ale také v esperantu. Děla tak nejen čest, ale i nevyslovitelně záslužnou reprezentaci pražskému E-klubu – a všemu esperantskému hnutí. 

Margit Turková

Příspěvek byl publikován v rubrice Články / Artikoloj. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.