Rozhovor se studentem esperanta

Rozhovor se studentem esperanta

Bela Kovacs, Kaposvar, Maďarsko

23.5.2011, 11,33

Nyní v Maďarsku si mnoho studentů vybírá esperanto, aby mohli získat diplom. Takový je i Petr, se kterým jsem uskutečnil tento rozhovor. Je mu 22 let a nedávno se začal esperanto učit. Studuje pedagogiku na vysoké škole a stane se učitelem na střední škole. Na mé otázky odpovídá celkem překvapeně.

Co si myslíte o jazyku doktora Zamenhofa?

K získání diplomu jsem si vybral esperanto. Dříve jsem se ale o ten jazyk vůbec nezajímal, dokonce když někdo řekl, že se ho učí, posmíval jsem se mu. Ale možná, že víte, že nyní v Maďarsku získá student diplom pouze pokud složí alespoň jednu státní zkoušku z cizího jazyka. Já jsem dlouho přemýšlel, který jazyk by jsem měl vybrat. Ve škole jsem se učil německy a trochu anglicky, ale cítil jsem a přiznal si, že z těchto jazyků nejsem schopen úspěšně složit státní zkoušku. K ovládnutí němčiny bych potřeboval alespoň ještě 2-3 roky. Čas se mi nedostával. Žádný jazyk se nemohu naučit za pár měsíců. Myslil jsem si, že takový jazyk nemůže existovat. V poslední chvíli mi známý esperantista navrhl výuku esperanta. Pochyboval jsem, že se tento jazyk naučím během 3 měsíců. Ale on mi slíbil, že mě bude učit a připraví mě ke zkoušce. Začal jsem se učit koncem listopadu a moc jsem tomu nevěřil.

Učil jsem se ale rychle a hned u prvních hodin jsem zjistil, že tento jazyk je snadný, ale ještě jsem stále nevěřil. Na Silvestra přijeli mého „učitele“ navštívit jeho přátelé z Japonska. Představte si! Stal se zázrak! Vlastně jsem se sotva začal učit a já jsem už mohl trochu s Japonci komunikovat. Byl jsem překvapen jak můj „učitel“ snadně a elegantně mluví s Japonci esperantem. Po tomto přátelském setkání jsem se rozhodl, že po zkoušce u esperanta zůstanu a budu se snažit ho mezinárodně využívat.

Zdá se mi, že to Petr myslí vážně. Přejme mu úspěch při zkoušce a splnění jeho přání v Esperantii.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články / Artikoloj. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.