Templetonova cena

Templetonova cena

Templetonova cena (anglicky Templeton Prize) je významné ocenění každoročně udělované Templetonovou nadací. Založeno bylo v roce 1972. Jeho nositelem se může stát žijící osoba, která se zasloužila o přínos na poli „pokroku ve výzkumu a objevech týkajících se duchovních skutečností“. Nazvané je po svém zakladateli, britském obchodníku siru Johnu Templetonovi (1912–2008), narozeném ve Spojených státech, kterého povýšila královna Alžběta II. do šlechtického stavu v roce 1987 za filantropickou činnost.

Do roku 2001 nesla cena název „Templeton Prize for Progress in Religion“. V letech 2002–2008 se pak jmenovala „Templeton Prize for Progress Toward Research or Discoveries about Spiritual Realities“. Obvykle ji předává princ Filip při ceremonii v Buckinghamském paláci. Tomáš Halík převzal ocenění 14. května 2014 v anglikánském kostele St Martin in the Fields na Trafalgarském náměstí.

O laureátech rozhoduje „panel členů poroty, významných představitelů různých akademických oblastí a náboženství“. Jak mezi porotci, tak mezi nositeli jsou zastoupeny osoby hlásící se k hinduismu, křesťanství, judaismu, buddhismu, islámu a ateismu. Nominace předkládají představitelé teologických či vědeckých institucí z celého světa.

Cena je také označována jako „Nobelova cena za náboženství“.

Více zde: http://www.pozitivniciny.cz/svetove-ceny/templetonova-cena/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma:
http://www.webnode.cz

Český katolický kněz Tomáš Halík získal v Londýně prestižní Templetonovu cenu za rok 2014 za své duchovní aktivity. Je profesorem na Karlově univerzitě v Praze, prezidentem České křesťanské akademie a farářem akademické fary v Praze. Přednáší a píše, je autorem řady knih, z nichž mnoho bylo přeloženo více než do 10 jazyků. Přes svou vzdělanost se kdysi vyjádřil zcela nevzdělaně, když v rohovoru s novinářem prohlásil o esperantu: „Chtít nahradit pluralismus jedním jazykem nebo univerzálním náboženstvím je nesmysl, z toho vzniknou impotentní formy jako je esperanto nebo deismus; náboženství stejně jako jazyk nejsou jen nástrojem, jsou kulturními světy.“

Jinde se vyslovil: „Pokud by široký dialog s nekřesťanskými náboženstvími byl založen pouze na naivním nadšení bez přísného studia zdrojů a na umění interpretovat texty jiných kultur bez historického kontextu, vedlo by to rychle ke guláši exoterismu a kýčovému náboženskému esperantu, ze kterých vznikají různé kroužky teosofů, New Age apod.“

Nepřekvapuje, že mnoho českých vzdělanců hodnotí činnost Halíkovu velmi kriticky, pro některé katolíky je kacířem, pro českého exprezidenta Klause je Koniášem, českým jezuitou, který v 18. století spálil tisíce českých nekatolických knih. V uplynulém listopadu (2013) bylo 14 Halíkových děl odstraněno z registru informací o výzkumu, vývoji, protože odborná komise konstatovala, že tato díla nemají vědeckou úroveň.

Templetonova cena pro Halíka reprezentuje 36 milionů Českých korun. To znamená, že Halík může financovat nově založený Institut pro dialog při České křesťanské akademii. Institut především podporuje ekumenické a mezináboženské studium, stejně jako dialog mezi věřícími a sekulárními humanisty, ale také podporuje studium etických a duchovních aspektů života v současné společnosti v kultuře, vědě, politice a ekonomii.

Esperantisté, chraňte se!

Překlad esperantského textu J.Drahotová (Bulteno 2/2014 /201/ str.11)

Příspěvek byl publikován v rubrice Články / Artikoloj. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.